Bezpečnostní situace ve školách a školských zařízeních je stále častějším tématem odborných diskusí. Stoupající míra agrese v populaci je odrazem bezpečnostních aspektů počínaje rodinným prostředím až po globální měřítko. Tragické události v ČR i zahraničí, ukazují na nutnost připravit pedagogy na možné krizové situace. A to zejména z pohledu role pedagoga při zvládání těchto specifických událostí.
Rostoucí hrozby a zkušenosti z praxe
Události z posledních let dokazují, že školy nejsou vůči násilí imunní. Bohužel ČR již neodmyslitelně patří do skupiny zemí, které mají se závažnými projevy agrese nejen ve školách negativní zkušenosti. Události ve veřejném prostoru v ČR (2023 FF UK v Praze, 2019 střelba ve FN Ostrava atd.) vyvolaly debatu o potřebě změny systému zabezpečení veřejných institucí. V zahraničí je situace ještě více alarmující – ve Spojených státech jsou útoky ve školách častým fenoménem (např. střelba na škole v Uvalde v Texasu si vyžádala životy 21 lidí, převážně dětí). V Evropě se podobné incidenty objevily například v Německu a Finsku, Francii a Rusku.
Kromě ozbrojených útoků se školy potýkají s nárůstem případů šikany, fyzických útoků na učitele i spolužáky a s agresivním chováním vyplývajícím ze sociálních problémů, frustrace či vlivu moderních technologií. To vše vytváří prostředí, kde pedagogové čelí situacím, na které nejsou pochopitelně (ne vlastní vinou) dostatečně připraveni.
Proč je vzdělávání pedagogů v krizových situacích klíčové?
Pedagogové mají odpovědnost za bezpečnost žáků ve školách. Přesto jejich příprava na zvládání krizových situací často končí základními školeními požární ochrany či první pomoci. Realita však ukazuje, že jsou zapotřebí komplexnější dovednosti – umět reagovat na události, efektivně chránit sebe a žáky (únik, zabezpečení v budově, umět pracovat s agresivní osobou a rozpoznat varovné signály rizikového chování).
K tomu je nutná nejen teoretická příprava, ale i praktické zapojení pedagogů. Mnohé země již implementovaly do školních systémů simulaci lockdownových opatření, nebo školení učitelů v reakci na jednání aktivních útočníků. V tomto ohledu je v ČR nyní nově do škol implementován obsah materiálu „Minimální standard bezpečnosti v regionálním školství“.
Důsledná příprava pedagogů na krizové situace přináší:
- Zvýšení odbornosti pedagogů – naučí se, jak správně postupovat v případě nebezpečí.
- Prevence agresivního chování – pedagogové získají znalosti, jak rozpoznat varovné signály a efektivně řešit počínající konflikty.
- Posílení bezpečnostního klimatu ve školách – jasná pravidla a osvojené kompetence učitelů povedou k tomu, že se žáci i pedagogové budou cítit bezpečněji.
- Rychlejší a koordinovanější reakce – při mimořádné události je klíčová rychlost a správné rozhodnutí.
Jak by mělo vzdělávání pedagogů vypadat?
Efektivní školení kombinuje teoretickou a praktickou přípravu. Základem jsou pravidelná školení v oblasti krizového managementu, psychologie krizových situací a komunikace. Simulace reálných situací poté přinese pedagogům schopnost implementovat efektivní postupy.
Proč se tedy vzděláváme?
Současnost přináší nové výzvy, kterým se školy musí přizpůsobit. Vzdělávání pedagogů v oblasti krizového managementu není luxusem, ale nutností, která může zachránit životy a přispět k bezpečnějšímu prostředí pro žáky i učitele. Investice do vzdělávání je investicí do budoucnosti – prevence je totiž vždy lepší než následné řešení tragických událostí.
VIM Brno proto dlouhodobě připravuje pro pedagogy základní semináře a návazná vzdělávání naplňující potřeby pedagogů v bezpečnostní oblasti.
Autor: Mgr. Martin Menšík
Související akce
Řešení mimořádných událostí a negativních jevů ve školách a školských zařízeních
10. 4. 2025 | od 08:30 hod.
Řešení mimořádných událostí a negativních jevů ve školách a školských zařízeních
15. 4. 2025 | od 09:00 hod.
Řešení mimořádných událostí na školách
25. 4. 2025 | od 09:00 hod.