V současné době se ve školních stravovacích zařízeních stále častěji setkáváme s dětmi, které jsou kvůli svému zdravotnímu stavu nuceny dodržovat různá dietní omezení.
Dle platné legislativy je příprava dietní stravy ve školní jídelně stále na dobrovolné bázi a rozhodnutí, zda diety připravovat, leží na personálu ŠJ. I přes mnohé obavy na počátku se mnoho ŠJ snaží svým strávníkům vyjít vstříc a dietní stravování poskytuje. V tomto případě je pak důležité dobře znát a hlavně dodržovat zásady poskytovaných diet, a to nejen při výběru surovin, ale i při samotné přípravě pokrmu, aby nedošlo k poškození zdraví malého strávníka. V letošním roce se na poli dietního stravování udála malá „revoluce“. Pod patronací Státního zdravotního ústavu (SZÚ) vyšla na počátku roku oficiální Metodika poskytování dietní stravy v rámci školního stravování. Tato pomůcka doporučujícího charakteru si dala za cíl sjednotit dietní stravování, které do té doby probíhalo ve školních jídelnách ne zcela jednotně, a také rozšířit počet školních jídelen, které budou dietní stravu připravovat. No a teprve budoucnost ukáže, jak se to tvůrcům podařilo.
Na závěr je určitě třeba poděkovat právě personálu ŠJ, který mnohdy bez jakéhokoliv ocenění a finančního ohodnocení bere na svoje bedra zodpovědnost, která s přípravou dietních pokrmů souvisí a umožňuje žákům s dietním omezením se stravovat se svými spolužáky.