Od září 2022 jsme pracovali v programu na podporu ukrajinských pedagogů a českých účastníků studia pedagogiky pro asistenty pedagoga a studia pro AP, kteří se na školách budou věnovat péči o ukrajinské děti a žáky na českých školách. Projekt byl určen pro ukrajinské občany žijící v ČR, kteří mají vysokoškolské vzdělání a pobývají na území ČR, aby se mohli zapojit do našeho českého vzdělávacího systému a poskytovat podporu ukrajinským dětem a žákům na školách v JMK a Zlínském kraji. Od září 2022, kdy jsme poprvé oslovili účastníky studia pedagogiky pro asistenty pedagoga a účastníky programu studium ro AP, jsme pracovali pouze s českými účastníky studia. Zároveň jsme na web VIM umístili informaci o studiu a podpoře ze strany UNICEF v češtině a v ukrajinštině. Hlavním řešitelem projektu byl VISK, vzdělávací zařízení Středočeského kraje. Podporované studium probíhalo na pracovištích v Brně a v Hodoníně. Zároveň jsme obdrželi finanční prostředky na tuto činnost od našeho zřizovatele Jihomoravského kraje v částce 200 000 Kč. První takto podporované studium bylo ukončeno závěrečnou zkouškou v prosinci 2022 s 31 účastníky v Brně a 23 účastníky v Hodoníně. Nadstavbou nad rámec běžného programu proběhly pro účastníky 2 on-line semináře-Péče o třídu v době krize a Hodnocení vzdělávání žáků s SVP (speciální vzdělávací potřeby).
Zároveň jsme oslovili Centrum podpory integrace cizinců, aby se o možnosti zúčastnit se tohoto studijního programu dozvěděla ukrajinská komunita v JMK. Čeští účastníci studia také přivítali možnost získat informace o tom, jak pracovat s dětmi a žáky z prostředí s odlišným mateřským jazykem. Navázali jsme také spolupráci s koordinátorkou programu Strategie integrace cizinců v Brně.
Další běh studia probíhal v době od listopadu do dubna 2023 opět na pracovištích v Brně a v Hodoníně. V Brně se programu zúčastnili 2 ukrajinští občané a 9 českých účastníků, v Hodoníně 1 z UA a 12 českých účastníků. Nízký počet občanů z Ukrajiny byl způsoben tím, že zatím ne všichni věděli, že je studium dotováno z prostředků UNICEF Setkali jsme se s různou úrovní znalosti českého jazyka, kterou jsme ověřovali při vstupním pohovoru, neboť studium probíhalo v českém jazyce. Proto bylo nutné připravit pro ukrajinské občany studijní materiály v českém jazyce, což byly sylaby z jednotlivých vzdělávacích bloků studia. Po každé výuce pak následovalo setkání s lektorem vyučovaného bloku studia a lektorkou ČJ k porozumění obsahu, případně vysvětlení nepochopeného. Konzultace s lektorkou českého jazyka probíhala také při psaní závěrečné práce, jež měla sloužit ke korektuře správné podoby psaného českého jazyka užitého v závěrečné práci.
Třetí běh studia probíhal od ledna do června 2023, v Brně se jej účastnilo 8 ukrajinských občanů a 15 českých studentů, v Hodoníně 1 ukrajinský účastník a 12 z ČR, zároveň jsme stejné studium nabídli pro Ukrajince ze Zlínského kraje v Uherském Hradišti, kde se jej zúčastnilo 8 ukrajinských účastníků a 9 českých účastníků. Vstupní pohovor zjišťující úroveň znalosti českého jazyka probíhal jako ověření znalosti českého jazyka ústní, písemné a porozumění. Před samotným zahájením studia jsme ukrajinským účastníkům nabídli intenzivní kurz českého jazyka v rozsahu 22 hodin. Studia českého jazyka se v Brně účastnilo 9 ukrajinských občanů (1 pak studia zanechal). Při skupinové práci jsme propojili české a ukrajinské studenty pro intenzivnější procvičování užití českého jazyka. Přístup ukrajinských studentů byl příkladný. Pracovali na zlepšení komunikační dovednosti v českém jazyce velmi intenzivně.
Další běh této podpory se uskutečnil od února 2023 do června 2023 v Brně za účasti 8 z UA a 12 z ČR. Ústní znalost českého jazyka byla dostatečná, stále byla nutná podpora při psaní závěrečné práce od lektorek českého jazyka. V červnu 2023 se 12 Ukrajinců zúčastňovalo 2x týdně podpory ze strany Centra pro podporů cizinců v Uherské Hradišti. V červenci jsme uspořádali z dotace UNICEF podpůrný kurz českého jazyka a nabídli jsme jej účastníkům, kteří absolvovali studium pedagogiky pro AP v uplynulém období. Kurz absolvovalo 5 Ukrajinců v rozsahu 20 hodin od 10.7. do 14. 7. 2024. Nabídli jsme jej předtím všem ukrajinský studentům z minulých běhů studia.
Celkově jsme podpořili za celé období 2023–2024:
- 51 ukrajinských asistentů pedagoga
- 73 českých asistentů pedagoga, kteří pracovali ve školách s ukrajinskými dětmi, těm jsme také poskytovali v průběhu trvání projektu jednorázové on-line semináře na podporu práce se žáky s odlišným mateřským jazykem na různá témata například Spolupráce pedagoga a AP ve výuce, Práce s hypersenzitivním dítětem ve třídě a jiné uvedené v textu.
Zároveň nám byla poskytnuta metodická podpora ze strany Ústavu jazykové a odborné přípravy UK a to ve formě intenzivního kurzu metodické podpory pro 2 lektory českého jazyka, kterého jsme se zúčastnili. Kurz byl v rozsahu 44 hodin, obdrželi jsme osvědčení pro výuku českého jazyka pro ukrajinské občany.
V současné době probíhá za podpory UNICEF a ve spolupráci s VISK Středočeského kraje v každém čtvrtletí podpora ukrajinských žáků na školách v oblasti kariérového poradenství pro tyto žáky ZŠ a SŠ v rámci JMK. Za 1. čtvrtletí roku 2025 jsme takto podpořili 12 škol v JMK a 85 ukrajinských žáků, podpora pokračuje i ve 2. čtvrtletí ve stejném rozsahu.
