Na slavnostním setkání ředitelů středních škol ve Slavkově u Brna byla předána ocenění Zlatý tahák pro rok 2024.
Ocenění získaly instituce a osobnosti, které příkladem ukazují, jakým způsobem je možné rozvíjet kvalitu vzdělávání a žáky inspirovat. Ocenění Zlatý tahák se opět udělovalo dvěma kategoriím – právnickým osobám a fyzickým osobám.
Za právnické osoby byla ocenění udělena Mateřské škole Tetčice a organizaci Lipka – školskému zařízení pro environmentální vzdělávání. Mateřská škola Tetčice zaujala odbornou radu svým stylem řízení a zapojením rodičů do vzdělávacího procesu. Pod vedením ředitelky školy panuje ve škole atmosféra spolupráce a podpory, která vytváří inspirativní prostředí pro rozvoj pedagogů i dětí.
Lipka, která patří mezi největší a nejstarší organizace v oblasti environmentální výchovy v České republice, byla oceněna za svůj komplexní přístup k environmentálnímu vzdělávání a dlouholetý přínos v oblasti pedagogické podpory českých škol. Jejich programy se zaměřují na žáky, učitele i veřejnost a pomáhají budovat pozitivní vztah k přírodě a životnímu prostředí.
Za fyzické osoby byl oceněn Zdeněk Pavlík, ředitel Střední školy technické a ekonomické na Olomoucké v Brně, a Vilém Koutník ze Střední průmyslové školy chemické a gymnázia v Brně. Ředitel Zdeněk Pavlík byl vyznamenán za vynikající manažerské schopnosti, které pomohly vytvořit otevřenou a příjemnou atmosféru na škole. Jeho spolupráce se studentskou radou a školním parlamentem vedla k aktivnímu zapojení žáků do života školy a úsilí o jejich osobnostní rozvoj.
Vilém Koutník byl oceněn za svůj leadership v oblasti odborného vzdělávání, včetně zapojení firem a vysokých škol do spolupráce s jeho školou. Zřízení nového gymnázia a rozsáhlé stavební investice jsou jen některé z úspěchů, které pod jeho vedením škola dosáhla.
„Ocenění Zlatý tahák je nejen uznáním pro laureáty, ale i inspirací pro ostatní pedagogy a školy, které mohou následovat jejich inovativními přístupy,“ uvedla Leona Sapíková, ředitelka VIM. Odborná rada, která laureáty vybírá, byla vytvořena pod záštitou Jihomoravského kraje a tvoří ji ředitelé škol, zástupci České školní inspekce a akademické sféry.
Návrhy na ocenění pro příští rok budou opět sbírány od ledna do května 2025 a veřejnost je srdečně zvána, aby se zapojila a podílela se na uznání těch, kteří přispívají ke kvalitě vzdělávání v regionu.